Jelenleg egész Európában a foglalkoztatás területén a legnagyobb probléma, hogy 25-55 közötti korosztályok tudnak igazán aktívan részt venni a munkaerőpiacon. A férfiak és a nők esetében is így van. A nők esetén is kétszer annyian foglalkoztatottak ezekben a korcsoportokban, mint az ennél fiatalabbak vagy idősebbek esetében.
A 2008-as válság hatására a legnagyobb rátacsökkenés a 25 év alattiaknál kimutatható, illetve a 25-44 közötti korcsoportokban is még visszaesés tapasztalható. A 45 felettieknél a válság alatt is nőtt a női foglalkoztatási ráta.
A hazai folyamatok iránya ugyanilyen, de sajnos a mértéke ….. (ez majd egy önálló bejegyzést érdemel!)
Azt azonban a fenti grafikon is mutatja, hogy 35-55 között nincs nagy eltérés az EU átlagától. Ha tovább darabolnánk a korcsoportokat, s 5 éves intervallumokat hasonlítanánk össze, akkor a 40-55 éves korcsoportoknál egyezők vagy kicsit magasabbak az értékeink az EU-nál.
S az iskolai végzettség szerinti szegmensek közül a diplomásoknál nagyobbak; az érettségizett, de nem diplomás csoportban közel egyezők; az érettségi nélküli alacsony iskolai végzettségű csoportban pedig az EU átlagtól legkisebb lemaradást mutatók ezek a korcsoportok.
Számos szakmai anyagban a fiatalokat, az alacsonyan képzetteket és az időseket kiszolgáltatott helyzetben levő csoportokként említik a munkaerő-piaci lehetőségeik alapján. Hát ez sajnos a múlt évtized folyamán még fokozottabban igazzá vált nálunk is.